X
MenuStäng
Open navigation

Analytiker

Anteckningen

Skapa en anteckning?

Enligt Wärtsiläs kännedom har åtminstone följande mäklare och finansanalytiker och eventuellt andra följt bolagets utveckling. De har på eget initiativ analyserat Wärtsilä samt skrivit rapporter och kommentarer och kan bedöma bolaget som investeringsobjekt. Wärtsilä ansvarar inte för åsikterna i analysrapporterna.

Företag Analytiker Kontaktinformation
ABG Sundal Collier AB Anders Idborg anders.idborg@abgsc.se
+46 8 566 286 74
Bank of America Merrill Lynch Alex Virgo alexander.virgo@baml.com
+44 20 7996 1221
Carnegie Investment Bank AB, Finland Branch Tom Skogman tom.skogman@carnegie.fi
+358 9 6187 1234 
Citi Edward Maravanyika edward.maravanyika@citi.com
+44 20 7986 4071
Credit Suisse Max Yates max.yates@credit-suisse.com
+44 20 7883 8501
Danske Bank A/S, Helsinki Branch Antti Suttelin antti.suttelin@danskebank.com
+358 10 236 4708
DNB Bank ASA Christer Magnergård christer.magnergard@dnb.no
+46 8 473 48 44
Goldman Sachs International Jonathan Hanks jonathan.hanks@gs.com
+44 20 7051 0928
Handelsbanken Capital Markets Timo Heinonen tihe03@handelsbanken.fi
+358 10 444 2483
HSBC Bank plc Sean McLoughlin sean.mcloughlin@hsbcib.com
+44 20 7991 3464
Inderes Erkki Vesola erkki.vesola@inderes.com
+358 50 5495 512
Jefferies International Peter Reilly peter.reilly@jefferies.com
+44 20 7029 8632
JPMorgan Cazenove Glen Liddy glen.liddy@jpmorgan.com
+44 20 7134 4570
Kepler Cheuvreux Johan Eliason jeliason@keplercheuvreux.com
+46 8 723 5100
Morgan Stanley Peter Murdoch Peter.Murdoch@morganstanley.com
+44 20 7425 2044
Nordea Markets Manu Rimpelä manu.rimpela@nordea.com
+358 9 530 05172
Pareto Öhman Anders Roslund anders.roslund@paretosec.com
+46 8 402 5288
OP Gruppen Pekka Spolander pekka.spolander@op.fi
+358 10 252 4351
SEB, Helsinki Branch Tomi Railo tomi.railo@seb.fi
+358 9 6162 8727
UBS Deutschland AG Sven Weier sven.weier@ubs.com
+49 69 1369 8278

 

Anteckningen

Skapa en anteckning?

Anteckningen

Skapa en anteckning?